Genel

Elon Musk’ı Anlamak…

Sevgili Sinaqua Susuz Pisuvar müşteri ve takipçileri. Hafta içinde yaşanan bir olay hepimizin malumu. Ülkemizi ziyaret eden Elon Musk, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin detaylarını bilmesekte, bu Dünya gündeminde geniş yer alan bir olay oldu. Elon Musk’ın özellikle Anıtkabir’de çektirdiği fotoğraf ise sosyal medya da en çok konuşulan konulardan biriydi. Peki bu Elon Musk kimdi ve neden bu kadar önemli bir günden yaratıyordu.

Elon Musk Dünya’nın en önemli ödeme sistemlerinden olan Paypal’ın kurucusudur. Paypal ile elde ettiği başarıdan sonra ciddi bir miktar paraya şirketi satmış ve yeni maceralara açılmıştır. Peki kendisinin bu maceraları nelerdir. Elon Musk ilk olarak Dünya’nın kaynaklarının kıtlaşmaya başladığı bu zamanlarda, elektrikli araba ile otomobil sektörüne yepyeni bir yön vermiştir. Kendisinin bir numaralı markası olan Tesla Otomobilleri, her geçen gün daha fazla talep alarak hızla büyümeye devam ediyor. Yine kendisinin satın aldığı bir enerji şirketi daha vardır. Bu şirket ise güneş panelleri üzerine çalışmalar yapan ve neredeyse kendi kendine yetebilen evler yapma noktasına gelmiş başarılı bir şirkettir. Elon Musk’ın bilenler tarafından en önemli şirketi ise SpaceX şirketidir. Bu şirket komşu gezegen Mars’ta koloni kurmayı ve Mars’ı yaşanabilir bir gezegen haline getirmeyi amaçlayan bir uzay şirketidir.

Elon Musk’ın vizyonu her zaman Dünya kaynaklarının yetersizliğini vurgulamakta ve mevcut tüketim şekilleri ile bu durumu daha da berbat hale getirdiğimizi vurgulamaktadır. Bu vurguyu Elon Musk kendi şirketlerinin üretim alanlarında açıkça göstermektedir. Elektrikli otomobil, Güneş enerjisi panelleri ve tabii ki yeni bir Dünya. Bu çerçevede kendisinin bu vizyonuna saygı duyuyor ve Dünya’nın ancak bu şekilde yaşanmaya devam edilebilecek bir gezegen olacağını düşünüyoruz.

Sinaqua susuz pisuvar ve susuz pisuvar ürünlerimiz ile su tasarrufu konusunda yaptığımız çalışmalar, Elon Musk’ın Dünya kaynaklarını düzgün kullanma vizyonu ile aynı vizyonu paylaşmaktadır. Sadece ticari bir ürün olarak bakıldığında işlevsel görünmeyen susuz pisuvar, aslında bir çeşit tasarruf teknolojisi mühendisliğidir. Bu mühendisliği kendi ülkemizde kullanmak ve susuzluk tehlikesi ile er ya da geç karşılaşacak olan Dünya’mızı korumak hepimizin görevidir. İşletme ve kurumlar mali açıdan baktıklarında kendi hesap cetvelerine uygun davranmak zorunda hissedebilirler. Fakat Dünya’nın hesap defterini pas geçme şansımızın olmadığını hatırlatmak isterim. Susuzluk gelecek nesillerin en büyük kabusu olabilir. Tek balına yılda 150 ton tasarruf yapan bir pisuvarın, gelecekte kaç kişilik bir alan yarattığını düşünün lütfen.

Elon Musk olmayabiliriz ama aynı vizyonu paylaştığımızı biliyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu