Susuz Pisuvar

Dünya’da Susuz Pisuvar Kullanımı

Susuz pisuvar ülkemizde 10 yıllık bir dönemde bilinen ve kullanılan bir üründür. Ülkemizde ki kullanımı her ne kadar belirli alanlar ile sınırlı kalsa da, Dünya üzerinde bizim kullanım tarihimizden çok daha eskilere dayanan ve farklılık gösteren bir çok alanı mevcuttur. 1991 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Waterless Co. Inc. tarafından patenti alınarak üretilmiş olan susuz pisuvar ürünü zaman ile kendi pazarını oluşturarak bir çok marka ve model ile karşımıza çıkmaktadır. Amerika’da bulunan Economics Inc. isimli şirketin kamuoyu araştırmasına göre IKEA, Boston belediyesi, havalanları, alışveriş merkezleri ve Harvard dahil bir çok okulda kullanımı tercih edilmiştir. Yıllık su tasarrufu nedeni ile ekonomik olmanın yanı sıra çevreci olması nedeni ile özellikle Amerika’da susuz pisuvar kullanımına dair özel vergi indirimleri uygulanmaktadır. Austin, Tx, Seattle ve WA gibi şehirlerde indirim teşviki uygulanmaktadır. Yine Amerika ve Avrupa’da çok yaygın olan ve kuruluşların çevre dostu binalar projelendirmesini değerlendiren LEED sertifikası değerlendirmesi kapsamında tavsiye edilen bir üründür. LEED sertifikası almak isteyen işletmelerin tasarruflu ürünler kullanımı konusunda tercih etmesi gereken yegane tuvalet ürününden biridir.

Amerika’nın yanı sıra Almanya, İngiltere ve Fransa’da susuz pisuvar kullanımı konusunda gerekli adımları atmış ülkelerdir. Gelişmiş ülkelerin yanında özellikle Uzak Doğu, Orta Asya ve Afrika ülkelerinde halihazırda bir çok proje bulunmaktadır. İnsan nüfusunun artış hızı ile paralel olarak artan su ihtiyacını, suyu çoğaltarak attıramayacağımız için mevcut suyu tasarruflu kullanarak çözüm üretebiliriz. Bu paralelde susuz pisuvar yılda 150 ton gibi bir oranda su tasarruf sağlayarak çok ciddi bir geri dönüş sağlamaktadır.

Ülkemizde hala bir çok işletmenin ne olduğu konusunda fikri olmasa da özellikle büyük şehirlerde ve çevreci yaklaşıma sahip küçük şehirlerin vizyoner kuruluşlarında susuz pisuvar tercih edilmeye başlanmıştır. Dileriz ki bu kullanım gitgide yaygınlaşsın ve ülkemizde Dünya’nın su tasarrufu savaşında önde gelen ülkelerden biri olsun.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu