Susuz Pisuvar

Susuz Pisuvar Tarihçesi

1894 yılında başlayan bir macera

Başlık size garip gelebilir. Evet susuz pisuvar tarihçesi olan bir üründür. Bunu söylememizin nedeni 100 yıldan fazla bir zamandır patentli bir şekilde susuz pisuvar teknolojilerinin varlığıdır. Bugün ki yazımızda bundan size bahsetmeye çalışacağız. Hadi başlayalım;

Susuz Pisuvar Teknolojisinin Mucidi Wilhelm Beetz

Susuz pisuvar ürünü bildiğiniz gibi su kullanımı olmadan çalışan bir tuvalet banyo ekipmanıdır. Ülkemizde çok uzun bir geçmişi olmamasına rağmen, Dünya üzerinde hatırı sayılır bir zaman dilimince bulunmaktadır. 1894 yılında Avusturya’lı mühendis Wilhelm Beetz ilk patent başvurusunu yapmış ve susuz çalışan pisuvar patentini almıştır. Bu patenti aldıktan sonra ilk susuz pisuvar kurulumunu Zürich tramvay hatlarının tuvaletlerinde kullanmıştır. Zamanla bu patent ticari anlamda üretim için Zürich’te bulunan F Ernst Engineer şirketi tarafından lisanslanmıştır. F Ernst şirketi 100 yıla yakın süre içerisinde bu alanda tek tedarikçi olarak hizmet vermiştir. 1972 yılında “Club of Rome” (güvenli bir geleceğin olanaklarını araştıran, sorunlara çözüm bulmak ve yapılan araştırmaları kolaylaştırmak amacını güden, bilim adamları, sanayicileri ve ekonomistleri bünyesinde toplayan özel bir kuruluştur.) tarafından yapılan nüfus artışı ve tüketim artışı değerlendirilmeleri çerçevesinde su tasarrufu alanında kullanımı tavsiye edilen bir ürün haline gelmiştir. Bu süreçten sonra farklı farklı patent başvuruları yapılarak onlarca farklı marka ve model piyasaya çıkmış. 1980 yılından itibaren ürünler bütün kıtalara yayılmıştır. Afrika, Amerika ve Asya’da bir çok üretici ve kullanıcı oluşmuştur.

Zürich Tramvay istasyonuna kurulan ilk susuz pisuvarlı tuvalet kabini

Ülkemizde ise 2007 yılında Amerika merkezli Falcon Waterfree firmasının Türkiye ve Orta Doğu temsilciliğini alan Genel Müdürümüz Sayın Hayati Toka tarafından ürün piyasaya sunuldu. (30 yıldır bu iş yaptığını söyleyen firmalara denk gelebilirsiniz, ama bu işi ilk yapan firma olarak biz bu iddalara sedece gülüyoruz, sizde gülün) Genel Müdürümüz Hayati Toka tarafından bütün PR ve sunum çalışmaları gerçekleştirilen ürünün pazar payı oluşunca ülkemizde de başka markalar oluştu. 2017 yılında 11 yıllık beraberlikten sonra Falcon Waterfree ile yollarını ayıran Hayati Toka, firmamız olan FOCUS AŞ altında Sinaqua Waterless markasını yaratarak sektörde yoluna devam etmektedir.

Şirket olarak devam eden süreçlerde tecrübemiz, Türkiye’nin en iyi teknik destek ekibi ve inovasyon merkezli ürünlerimiz ile sizinle olmaya devam ediyoruz.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu