Genel

Çevreye Duyarlı Ürünler

Çevreye Duyarlı Ürünler ve Su Tasarrufu

Plastik ve kâğıt malzemelerin yanında, yatak örtüleri; saç ve vücut bakım ürünleri; kahve, çay ve çikolata gibi ürünlerde bile çevreye duyarlı seçimler yapmalıyız. Piyasada hemen her tarz ürün için çevreye duyarlı seçenekler bulabiliriz. Maliyetleri biraz daha yüksek olabilir ama bu aynı zamanda kâr marjlarının da daha yüksek olacağı anlamına gelebilir. Üstelik çevreye duyarlı misafirler, aradaki farkı ödemekten mutluluk duyacaklardır.

Otellerde masrafları azaltan, su ve zaman tasarrufu sağlayan bir diğer yöntem de havluların daha az değiştirilmesi olabilir. Kullandıkları havluların hemen değiştirilip yıkanmasını istemeyen müşteriler, havlularını asarak tekrar kullanacaklarını ifade edebilirler. Tabii bu uygulamanın tercihe bağlı olduğunun belirtilmesi de memnuniyet açısından önemli olacaktır.

Ayrıca otel genelinde su tasarrufu da unutulmamalı. Daha düşük akımlı duş ve tuvaletler ile susuz pisuvarlar kullanılabilir. Bu tercih bir yandan çevreye katkı sağlarken, diğer yandan düzenli maliyetleri azaltacaktır. Örnek vermek gerekirse; bir adet susuz pisuvar yılda 150 ton su tasarrufu yapıyor ve aynı zamanda tüm işletme giderlerini (tıkanma, tamir, bakım, elektrik, servis, temizlik v.s. ) sıfıra indiren %100 çevre dostu bir ürün. Günümüzde birçok otelde susuz pisuvarları görmek mümkün. Çevreye ve doğaya duyarlı otellerde görmemiz mümkündür.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu