Susuz Pisuvar

Susuz Pisuvar Çevre Dostu Mu?

Bir çok platformda görebileceğiniz gibi, susuzluk Dünya’mızın gelecekteki en önemli sorunu olarak görülüyor. Günümüzde 1 milya insan temiz suya ulaşmakta sıkıntı yaşıyor veya ulaşamıyor. Afrika başta olmak üzere bir çok kıta da bu durum içler acısı bir hal almış vaziyette. Ülkemizde de bu durum özellikle İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde  görülmektedir.   Su bazlı yaşam formları olan bizler, tamamen su bazlı bir gezegende yaşıyoruz. Dünya su konusunda bu kadar hassaslaşırken, bir yandan da bu süreç ile nasıl mücadele edilebileceği konularında çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde deniz suyunun arıtılması çok masraflı bir proje olurken, mevcut durumda en öne çıkan gelişme ise su tasarruf uygulamaları olmaktadır. Susuz pisuvar işte bu çalışmaların ışığında, gereksiz su tüketimini önlemek ve suya ulaşmanın sıkıntılı olduğu bölgelerde kişisel hijyen ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacı ile geliştirilmiş, inovatif bir üründür. Ülkemizde susuz temizlik algısı olduğundan dolayı negatif bir algısı olsa da, her geçen gün kullanıcıların tecrübe etmesi ve işletmelerin talepleri durumun değiştiğini göstermektedir.

Peki susuz pisuvar çevre dostu mu dur?

Bu soruya verebileceğimiz ilk yanıt, bir pisuvar başına yılda 150 ton civarı su tasarrufu sağlandığı gerçeğidir. Bu rakam Amerika’da yapılan deneyler ile kanıtlanmış bir rakamdır. Bunun yanı sıra ticari işletmelerin sulu pisuvarlara yaptığı yatırımların çok daha az bir miktarına işletilebilmeleridir. Bunları maddeler halinde açıklarsak eğer;  
  • Susuz pisuvarlar %100 susuz çalıştıklarından dolayı işletmenize su faturası olarak masraf girdisi oluşturmaz.
  • Kurulumu sırasında temiz su tesisatı istemediğinden, işletmeniz için ek tesisat çekme masrafı oluşturmaz.
  • Sensörlü veya benzeri musluklu pisuvarların aksine ek bir parçası olmadığından dolayı, bu parçaların arızalanması veya değiştirilmesi gibi masraflar işletmenize yansımaz.
  • Ayrıca Dünya çapına her geçen gün daha fazla ilgi çeken Yeşil Bina konseptine uygunluğu sayesinde, işletme imajınıza pozitif katkıda bulunur.
  Yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı susuz pisuvar ürünümüz her koşulda sulu pisuvar ürünlerinden avantajlıdır. Sizde işletmenizi, Doğayı ve geleceğimizi korumak adına bir adım atmak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu